"1С"-паніка українських бухгалтерів: "Витягати дерев'яну рахівницю?"


Четвер, 18 травня 2017 12:14 | Економіка

Без неї не уявляють своєї роботи тисячі українських підприємств: російська спеціалізована програма "1С" опинилась під забороною. DW дізнавалась, чи є слушні альтернативи, і що зміниться для користувачів.

Система "1С" в Україні є надзвичайно поширеною. Знайти її можна ледь не в кожному офісі. Хоча традиційно "1С" вважають бухгалтерською програмою, серед функціоналу є і управління торгівлею і персоналом, обрахунки в роздрібній торгівлі, документообіг тощо. За оцінками експертів, в Україні нею користуються від 300 до 500 тисяч підприємств. Після оголошення про санкції проти "1С" та інших російських компаній, серед українських користувачів виникла неабияка паніка. "Телефон просто червоний: з усієї країни дзвонять і питають, що робити із забороною. Влада нічого не пояснює і бухгалтери бояться колапсу, що обраховувати їм доведеться знову все вручну", - розповіла DW віце-президентка Ради незалежних бухгалтерів та аудиторів Олена Макеєва.

Президентський указ про розширення санкцій проти російських компанії та їхніх дочірніх підприємств став несподіванкою для українського ІТ-ринку. У санкційному списку опинилася і велика кількість сервісних IT-компаній, інтеграторів, виробників і дистриб'юторів систем ERP та CRM для бізнесу. Заблоковано як російські компанії, такі і українських юридичних осіб, які продають російські ІТ-продукти. У санкційний список потрапили і компанія "Скайлайн Софтвер", яка координує роботу мережі компаній, що поширюють в Україні за франшизою популярну російську систему "1С" та компанія "Єврософтпром", що є власником авторських прав на програму "1С: Підприємство". "Нас шокувало це рішення. Ми не розуміємо логіки рішення РНБО і вважаємо його помилковим", - заявив на прес-конференції директор компанії "Скайлайн Софтвер" Вадим Мазур. Попри те, що санкції включають блокування активів, обмеження торговельних операцій, зупинення виконання економічних і фінансових зобов'язань, у прес-службі компанії "1С" заявили, що використання їхніх програмних продуктів повністю відповідає чинному законодавству України, програма функціонує, а технічна підтримка надається у штатному режимі.

Бухгалтери у розпачі

Олена Макеєва вказує на відсутність будь-якої комунікації влади з бізнесом. "У світі вже застосовують штучний інтелект, а нас змушують повертатися до дерев’яної рахівниці", - обурюється Макеєва. За її оцінками, альтернативи "1С" за функціональністю та ціною в Україні немає, адже іноземні аналогічні американські чи німецькі ІТ-продукти коштують значно дорожче і дозволити перейти на такі програми в Україні зможуть тільки окремі великі підприємства.

За словами голови Всеукраїнської громадської спілки "Палата аудиторів і бухгалтерів України" Олександра Бойка,"1С" фактично є монополістом на українському ринку завдяки своїй ціновій політиці та "підлаштуванню" під українські реалії. Бойко підтримує застосування санкцій до російських компаній, однак вважає, що заборона мала торкатись лише державних підприємств. "Нам же не дали альтернативу - не запропонували таку ж національну систему, а лише все заборонили", - нарікає Бойко.

Пошуки альтернатив

Натомість альтернатива є. Окрім аналогічних американських та європейських компаній SAP SE, Microsoft, IBM, власні ERP та CRM-системи для бізнесу пропонують і українські компанії - корпорація "Інформаційні технології" та компанія "Інтелект-Сервіс". В Асоціації "ІТ Україна" підтримують скасування монополії "1С" на українському ринку. "У нас же війна з Росією. А це шанс для українських чи іноземних розробників запропонувати українським споживачам свої продукти і закріпитися на цьому ринку", - каже віце-президент Асоціації "ІТ Україна" з правових питань Дмитро Овчаренко.

Ініціатори блокування російського ПЗ вже агітують користувачів шукати альтернативи. "Я є прихильником розвитку українських програмних продуктів та сервісів, прихильником боротьби із російською пропагандистською машиною,віддаю перевагу програмній продукції та сервісам із дружніх до України демократичних країн", - написав на своїй сторінці у Facebook заступник голови Адміністрації президента, колишній топ-менеджер Microsoft Дмитро Шимків.

Разом з тим, ІТ- розробники не виключають, що прикриваючись конфліктом з Росією українська влада лобіює бізнес-інтереси великих міжнародних та українських ІТ- розробників. "Не зрозумілий принцип включення ІТ-компаній у санкційний список. Складається враження штучного обмеження конкуренції на ринку і розчищення дороги для своїх", - каже директор невеликої української компанії "Корпорація Галактика" Сергій Литвиненко. Його компанія теж потрапила у санкційний список. За словами Литвиненка, неформальні дискусії про перерозподіл українського ринку ІТ-послуг серед розробників ведуться ще з початку року.

Що зміниться для користувачів?

Офіційних роз’яснень про застосовування санкцій нині немає, однак за словами юриста Axon Partners Дмитра Гадомського, для клієнтів російського програмного продукту, зокрема популярного в Україні "1С", не повинно нічого змінитися. Користувачі, каже він, зможуть отримувати оновлення та іншу підтримку. На разі компанії обмежені тільки в продажах нових ліцензій. "Санкції стосуються лише юридичних осіб - продавців і розробників. Користувачів обмеження не стосуються. Використання раніше купленої ліцензії є законним і до користувачів з перевірками СБУ не має права приходити", - пояснив Гадомський.

Указ президента України про санкції щодо російських соцімереж та програмного "софту" набув чинності 17 травня. Його вже опубліковано в "Урядовому кур’єрі". Механізм блокування доступу до російських інформаційних ресурсів та заборони використання бухгалтерського програмного продукту "1С" доручено опрацювати урядові та СБУ за участі Нацбанку.

DW


Створення сайту в Києві